"Bazen basit görünen bir icat,  öyle bir etki gösterir ki onu insanın yaptığına inanamazlar. İşte, bisiklet böyle bir icat…"
Veli EKİM

 

Merhaba. Bu belgesel fikri, bisiklet gezgini ve belgesel meraklısı olmamın birleşmesi ile ortaya çıktı. Türkiye’de ve yurtdışında uzun bisiklet turları yaptım. Bir bisiklet turum Mübadele Yolu idi. Bisikletle mübadele şehirlerine gittim. Elimde ufak kameramla mübadillerin hikayelerini çektim. Mini bir belgesel yaptım. Ula için ise bir belgesel fikri hep hayalimde vardı. Hikayesi şöyle…

Uzun yıllar Ula’nın şehir merkezinde yaşadım. Bir bisiklet gezginin yaşayabileceği en keyifli yerlerden biri olabilir Ula. Yaklaşık 80 yıllık bisiklet tarihi ve 7’den 70’e herkesin bisiklet kullandığı bir kasabada yaşadığınızı düşünün. Küçük çocukların bir yanda bisiklet sürmeleri, yaşlı amcaların bisikletlerine bastonlarını takıp yavaş yavaş bisikletlerini sürmeleri, uzun yıllar oluşan kültür… Bunların hepsi Ula’nın bisiklet kültürünü belgeleme isteğini oluşturdu bende.

Bu belgesel projesi ile Ula’nın 80 yıllık bisiklet tarihinin toplumsal izdüşümünü belgeleyerek sonraki kuşaklara aktarmak istedim.

Bazen basit görünen bir icat,  öyle bir etki gösterir ki onu insanın yaptığına inanamazlar. İşte, bisiklet böyle bir icat…

Bu süreçte belgesele katkısı olan herkese gönülden teşekkür ederim.

Veli EKİM